10 wskazówek podczas zimowych podróży samochodem

12 grudnia 2021

Czy zima kolejny raz zaskoczy kierowców? Prawdopodobnie tak, ale Ciebie ten problem już nie dotyczy! Zimowe podróże są pełne przygód, niezapomnianej atmosfery i wspomnień, ale także zagrożeń. Oto lista 10 rad, dzięki którym dotrzesz do celu sprawnie, wygodnie oraz bezpiecznie. Zapraszamy!

Wskazówka 1: Organizacja

Planowanie podróży należy rozpocząć od szczegółowego uporządkowania całej trasy. Opracuj punkty odpoczynku, a całą wycieczkę podziel na mniejsze etapy. Dobrym pomysłem jest również zweryfikowanie drogi, którą wytypuje GPS- technologia niekiedy zawodzi, co może być ogromnym utrudnieniem podczas samej jazdy. 

Wskazówka 2: Prognoza pogody

Aktualne przewidywania warunków atmosferycznych charakteryzują się sporą sprawdzalnością. Prowadzenie auta w okresie tej wyjątkowej pory roku wymaga użycia każdego narzędzia, które podniesie poziom bezpieczeństwa pasażerów – dostępne są opcje dedykowane warunkom drogowym. Prognostyk pogodowy umożliwi oszacowanie długości naszej wycieczki oraz następnego punktu, czyli wyposażenia.

Wskazówka 3: Wszystko, co ważne

Akcesoria podzielimy na dwie grupy: dla podróżnych i dla auta. Pierwsza kategoria obejmuje gruby koc, termos z gorącym płynem oraz zestaw ciepłej odzieży i okulary przeciwsłoneczne. Nie zdołamy przewidzieć wszystkich ewentualności, ale możemy się na nie dobrze przygotować! Drugi wariant zawiera niezbędnik do walki ze wspomnianymi już niespodziankami: apteczka, latarka, zestaw do holowania oraz łańcuchy. Dodajmy także środki odmrażające, specjalny preparat do uszczelek, saperkę i jesteśmy gotowi!

Wskazówka 4: Niezawodny sprzęt

Przyszedł czas na bohatera dzisiejszego artykułu, czyli auto! Ten akapit jest kluczowym elementem udanego wojażu, a jego rdzeń stanowi przegląd techniczny. Samochód powinien zostać dokładnie sprawdzony, ponieważ ośnieżone trasy nie wybaczają nawet najmniejszych przeoczeń. Pojazd musi być w pełni przystosowany do panujących warunków, co oznacza zimowe ogumienie, oświetlenie gwarantujące widoczność, a także sprawne wycieraczki. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem jazdy, konieczne jest skrupulatne odśnieżenie auta.

Wskazówka 5: Styl jazdy

Zapomnij o dotychczasowym sposobie poruszania się. Nietypowe warunki na drodze sprawiają, że auto może zachować się w sposób niekontrolowany. Zmniejsz prędkość, zachowaj większy dystans pomiędzy innymi uczestnikami ruchu i wykonuj kontrolowane manewry- także w sytuacji przyspieszania oraz zwalniania. Płynność ruchu jest bardzo ważna. 

Wskazówka 6: Kwalifikacje

Mając na uwadze zimową trasę, warto udać się do profesjonalnego ośrodka szkoleniowego. Specjaliści nauczą Cię pożądanych reakcji na określone wyzwania, które mogą wystąpić na oblodzonej drodze. Co więcej, jest to również skuteczny sposób na staranniejsze poznania własnego samochodu oraz wszystkich funkcji, które oferuje.

Wskazówka 7: Czas

Nie spiesz się! Podziwiaj widoki, których nie doświadczysz podczas letniej pory i nie kontynuuj jazdy, gdy warunki będą zagrażać Twojemu bezpieczeństwu! Chwila nieuwagi, może bowiem spowodować, że dotarcie do celu będzie kompletnie niemożliwe.

Wskazówka 8: Komunikacja

Przed wyruszeniem w nieznane, poinformuj odpowiednie osoby i podziel się całym planem podróży, wraz z szacunkowym terminem przybycia na miejsce. To jednak nie wszystko! Zapisz podstawowe numery telefonów w widocznym miejscu- stresujący wypadek wprowadzi chaos i utrudni wezwanie pomocy.

Wskazówką 9: Nawigacja

Technologia GPS stała się obecnie podstawowym instrumentem każdego telefonu. Warto mieć na uwadze, że żadna innowacja nie jest bezbłędna i właśnie dlatego konieczne jest posiadanie tradycyjnej mapy. Rozwiązanie pewne, uniwersalne i niezależne od warunków atmosferycznych lub braku zasięgu!

Wskazówka 10: Motyw

Najmniej praktyczna z porad, ale mająca ogromny wpływ na pozytywne samopoczucie wszystkich pasażerów! Auto umożliwia stworzenie odpowiednich warunków, które uatrakcyjnią żmudną jazdę! Odpowiednia oprawa muzyczna, elementy edukacyjne lub gry oparte na misji wyprawy- z takim zestawem podróż minie błyskawicznie!

← Powrót do aktualności