Zielone światło, czyli Volvo XC40 w trasie

16 grudnia 2021

„Jeśli chcesz zrozumieć Wszechświat, zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji”. To, co znamy pod pojęciem kosmosu, jest obecnie poza zasięgiem ludzkiego wpływu. Warto jednak wykorzystać słowa serbskiego innowatora, Nikola Tesli, aby skupić się na przestrzeni, o której zapomnieliśmy – własnej planecie. W dzisiejszym artykule pragniemy zaprezentować Volvo XC40, czyli auto zaprojektowane z myślą w kategoriach energii. Elektrycznej energii. Zapraszamy w imieniu Slow Polska i Volvo Electric Days!

Zatrzymaj się dla natury

Istnieje kilka głównych czynników, które sprawiają, że dany samochód zasługuje na ekologiczną kategorię. Pierwszy element nie jest zaskoczeniem, ponieważ nawiązuje bezpośrednio do wpływu na otaczające środowisko. 

W tym punkcie należy wspomnieć o pojazdach hybrydowych, które wykorzystują podwójny potencjał silnika – benzynowego oraz elektrycznego. Co ciekawe, nowy model Volvo XC40 bazuje na systemie Mild-Hybrid, dzięki czemu możliwe jest dyskretne wsparcie tradycyjnej jednostki napędowej, bez utraty mocy i dynamiki jazdy. Jak to działa w praktyce?

Przemierzając kilometry, podczas kolejnej przygody w nieznane lub przebijając się przez miejską dżunglę, często korzystamy z pedału hamulca. Inżynierowie Volvo sprawili, że każde hamowanie uruchamia proces odzyskania energii kinetycznej, co zasila układy elektryczne, moment uruchomienia pojazdu, a także samą pracę silnika spalinowego. Efekty? Mniejsze zapotrzebowanie na tradycyjne źródło paliwa oraz zredukowana emisja spalin!

Start green, stop air pollution

Troska o stan środowiska naturalnego wymaga dokładnych i bardzo szczegółowych działań, na każdym etapie codziennego funkcjonowania. Marka Volvo jest świadoma zalet podróżowania autem, ale rozumie również zagrożenie oraz ogromną odpowiedzialność, która ciąży na wytwórcach pojazdów. Właśnie dlatego, szwedzki producent wprowadza szereg nowoczesnych rozwiązań już na etapie projektowania kolejnych modeli.

Przykładem troski o kondycję ekologiczną planety jest specjalny system Start/Stop. Funkcja automatycznie wyłącza działanie silnika, gdy pojazd się zatrzymuje, czego wielokrotnie doświadczyliśmy podczas ulicznych korków, nieprzewidzianych przystanków oraz bacznego nadzoru ulicznych świateł.

Ta niepozorna opcja auta pozwala na osiągnięcie ogromnych korzyści. Oczywistą zaletą jest redukcja zużycia paliwa, co w kontekście ekologicznym zapewnia mniejszą ilość spalin w atmosferze. Volvo XC40 również posiada funkcję Start/Stop, dzięki czemu pojazd jeszcze mocniej wspiera zieloną strategię transportu.

Liczy się wnętrze…

Warto zaakcentować, że ekologiczne podróżowanie nie oznacza utraty wygody, komfortu oraz stylu podróżowania, a wręcz przeciwnie! Jest to doskonała okazja, aby połączyć wspomniane aspekty z pełną harmonią natury.

Volvo XC40 wyróżnia się delikatnością i klasą wykorzystanych materiałów, które znacznie zmniejszają trudy naszych długich wypraw. Jednak to nie komfort jest tutaj najważniejszy, a fakt, że tworzywa mają charakter ekologiczny i częściowo pochodzą z recyklingu! Taka koncepcja jest pozytywną motywacją i wzorem dla innych.

Przystanek – ŚWIAT

Niezależnie od celu każdej wyprawy, warto mieć na uwadze zachowanie równowagi pomiędzy dzisiejszym stanem naszej planety oraz następstwami. Volvo XC40 jest świetnym przykładem auta, które udowadnia, że odpowiedzialne podróżowanie nie wymaga wyrzeczeń, ale zastosowania inteligentnych idei oraz nowatorskich technologii.

← Powrót do aktualności